تجربه افراد لزبین از آزار جنسی در محل کار

تجربه افراد لزبین از آزار جنسی در محل کار

به گزارش آکادمی چراغ در پنج سال گذشته نزدیک به ۴۱٪ از افراد دگرباش مورد آزار جنسی در محیط کار قرار گرفته‌اند، به همین دلیل به مطلب تجربه افراد لزبین از آزار جنسی در محل کار در زیر می پردازیم.

این آزارها شامل آزارهای کلامی، اخراج و از دست دادن شغل به دلیل گرایش جنسی‌اند. مجموعه‌‌ رفتارهای دگرباش‌ستیزانه در کنار نبود قانون حمایت از دگرباشان سبب می‌شود که افراد این جامعه مورد تبعیض بیشتری قرار بگیرند. زنان دگرباش در فضای کار تنها به دلیل هویتشان مورد آزار جنسی و بدرفتاری قرار می‌گیرند. آکادمی چراغ در این گزارش که به مناسبت هفته مشاهده‌پذیری افراد لزبین منتشر می‌شود به تجربه زیسته آنان از آزار جنسی در محیط کار می‌پردازد:

یکی از معضلاتی که افراد لزبین با آن روبرو هستند انگ‌انگاری گرایش‌های جنسی و غیرطبیعی جلوه دادن آن از سوی دیگران است. در برخی موارد آشکار شدن گرایش جنسی باعث اخراجشان از محیط کار می‌شود. نسیم علاوه بر اینکه بخاطر هویت جنسی‌اش از محیط کار طرد شد، مورد آزار جنسی مدیرش قرار گرفت. او از تجربه خود گفت: «هفت سال پیش در ترکیه پناهنده شدم. پناهنده‌ها با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند. این شرایط برای جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو بسیار سخت‌تر است. بسیاری از ما چون حمایتی نداریم مجبور به اشتغال غیرقانونی هستیم.

صاحب مغازه املاکی که من از او خانه اجاره کردم، رستوران نیز داشت. او به من پیشنهاد داد در رستورانش کار کنم. با توجه به اینکه زبان ترکی بلد نبودم و سابقه کاری زیادی نداشتم، پذیرفتم که در رستورانش مشغول به کار شوم تا بتوانم حداقل درآمدی برای زندگی کسب کنم. از همان ابتدا متوجه نگاه‌ها و رفتارهای زننده صاحب رستوران شدم اما به آن‌ها بی‌توجهی کردم زیرا به درآمد نیاز داشتم. شوخی‌های جنسی او همچنان ادامه داشت. تا اینکه یک روز یکی از کارکنان اداره مهاجرت را در دفتر املاک او دیدم. با یکدیگر احوالپرسی کردیم. این کارمند از جزئیات پرونده من مطلع بود. ده دقیقه بعد از اینکه من با آنان خداحافظی کردم.

صاحبکارم به من زنگ زد و گفت تو نباید در رستوران من کار کنی. خیلی تعجب کردم و علت را جویا شدم اما او توضیحی نداد. بعدها از کسانی که به دفتر املاک او برای اجاره خانه مراجعه کردند شنیدم او بخاطر اینکه من لزبین هستم مانع کار کردن من شد. او الفاظ بسیار بدی درباره من بکار برد و به نظرش افرادی مانند من با حضورشان سبب بی‌برکت شدن درآمدش می‌شوند».

پرسش‌های خصوصی و آزارجنسی


پرسیدن سوالات جنسی و خصوصی از مصادیق آزار جنسی است.

مهسا از تجربه خود در این مورد گفت: «آنچه برای من بسیار آزاردهنده است کنجکاوی دیگران درباره روابط خصوصی‌ام است. این موضوع فشار روانی بسیاری به من تحمیل می‌کند. همواره تلاش می‌کنم با صحبت کردن درباره یک موضوع دیگر از این سوالات دورشان کنم و اگر موفق نشوم با آن‌ها قطع رابطه می‌کنم. دلم نمی‌خواهد درباره گرایشم با افرادی صحبت کنم که درکی از این مسائل ندارند. حتی دوستان نزدیکم درباره جزئیات رابطه جنسی‌ام می‌پرسند. یکی از دوستان پسرم به من پیشنهاد رابطه سه نفره داد. رفتارهای عجیب دیگران و تجاوز به حریم خصوصی‌ام بسیار آزاردهنده است».


بر اساس گزارش آکادمی چراغ تنها ۳۲ درصد از زنان لزبین در محل کار خود آشکارسازی کرده‌اند. همچنین ۲۱.۷ درصد از افراد دگرباش، به صورت ناخواسته و توسط یکی از همکارانشان آشکار می‌شوند. مهناز و پارتنرش درباره هویت جنسی خود در محل کار، آشکارسازی کرده‎اند. آنان به طور مکرر با سوالاتی درباره مسائل جنسی خود روبرو می‌شوند. مهناز درباره تجربه خود گفت: «در محیط کارم همکارانم از هویت جنسی من و پارتنرم مطلع هستند. آنان به ظاهر مدعی‌اند این موضوع برای‌شان پذیرفته است اما بدون رضایت‌مان با هر فرد جدیدی که به مجموعه اضافه می‌شود درباره هویت‌مان صحبت می‌کنند. پس از آن سوالات تکراری و کلیشه‌ای درباره رابطه‌مان شروع می‌شود. سوالاتی مانند: رابطه جنسی‌تان چگونه است؟ ما خیلی دلمان می‌خواهد آن را تماشا کنیم.

اوایل توضیح دادیم که چرا نباید این سوالات را بپرسند. پس از آن برخورد جدی‌تری کردیم اما بی‌فایده است و هر فرد جدیدی به محیط کار ملحق می‌شود به او می‌گویند این سوالات را بپرس تا ما را عصبانی کنند».

کلیشه‌ها بستری برای آزار

برخی تصور غلطی دارند که افراد لزبین به علت عدم رضایت از رابطه جنسی با مردان، خود را لزبین هویت‌یابی می‌کنند. این تصور اشتباه، آزار جنسی علیه آنان را رقم می‌زند. بعضی مردان علاوه بر اینکه هویت آنان را به رسمیت نمی‌شناسند، به آن‌ها پیشنهاد رابطه جنسی نیز می‌دهند. نگین از تجربه خود گفت: «مدیر مدرسه‌ای که من در آن تدریس می‌کردم همواره سعی می‌کرد با دستاوردهای خود در زندگی مانند تحصیل در خارج از ایران و یا عضویت در تیم‌های ورزشی و… دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. او اوایل شروع کار بی‌دلیل با من جلسات متعددی برگزار می‌کرد. همچنین من را به تمرین‌های ورزشی دعوت می‌کرد و می‌گفت این نوع تمرین‌ها برای سلامتی‌ات مفید است.

او در هنگام ورزش به بدنم دست می‌زد. با توجه به اینکه خود را فرد روشنفکری نشان می‌داد، من تصمیم گرفتم درباره هویت جنسی‌ام با او گفت‌وگو کرده تا از این طریق به شیوه صحیح آموزش به دانش‌آموزان پسر اشاره کنم. او به ظاهر مدعی بود این مسائل را به راحتی می‌پذیرد که باعث خوشحالی من شد اما کم‌کم متوجه شدم هدف اصلی او این است که به من نزدیک‌تر شود. اوایل که به بهانه ورزش به بدنم دست ‌می‌زد، تصور کردم صرفا در حال کمک به من است زیرا تصویر ذهنی متفاوتی از خودش برایم ساخته بود. بعد از مدتی حرف‌های کلیشه‌ای زد مانند اینکه تو به این علت لزبین شدی که مردها قادر به ایجاد رضایت جنسی برایت نبودند اما من توانایی ارضاء کردنت را دارم. در نهایت من آن مجموعه را ترک کردم».

برای آشنایی با مشکلات زنان همجنسگرا می توانید به مطلب زنان همجنسگرا در برابر خود سانسوری و خشونت جنسی در محیط کار مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *