راهنمایی برای بهبود نجات‌یافتگان از شکنجه

راهنمایی برای بهبود نجات‌یافتگان از شکنجه

آنچه پیش رو دارید ترجمه‌ای است از کتابچه‌ی «راهنمایی برای بهبود نجات‌یافتگان از شکنجه»، که در سال ۲۰۱۶ تهیه شده و کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان آن را منتشر کرده است. این کتابچه را چندتن از روان درمانگران ایرانی ترجمه کرده‌اند.

چرا باید این کتاب را بخوانیم؟

بسیار زنان و مردان شجاع را دیده‌ایم که تحت شکنجه بوده‌اند. میدانیم که هر چند اثرات تجربه‌ی شکنجه همچنان آنها را آزار میدهد، ممکن است نتوانند از جایی کمکی دریافت کنند. این کتابچه برای شما نوشته شده است، چون میدانیم بسیاری از کسانی که از اثرات تجربه شکنجه رنج برده‌اند، الان فقط میکوشند که خودشان را زنده نگه دارند. آنها ناچارند کار کنند و زندگیشان را جلو ببرند. سختی زندگی میتواند مانع از کمک گرفتن آنها شود. با گذشت زمان بعضی از این افراد بهبود پیدا میکنند و برخی دیگر با اثراتی که آزارشان میدهد و زندگی را برایشان سخت میکند تنها میمانند. ما امیدواریم این کتاب به شما کمک کند تا به نوعی به خودتان کمک کنید. ممکن است خیلی از شما دلتان نخواهد کتابی با موضوع شکنجه و تروما بخوانید؛ چرا که دوست ندارید دوباره به آنچه پشت سر گذاشته‌اید فکر کنید. اما واقعیت این است: تا زمانی که خاطرات مربوط به آسیب، جایی در حافظه‌ی ما وجود دارند، ما قادر نخواهیم بود ذهن و افکار مان را دائما کنترل کنیم.

تروماها میتوانند در خوابهایی که میبینیم به سراغمان بیایند و درد و ناراحتی خود را به ما تحمیل کنند. این کتاب نوشته شده تا بتوانید خود و واکنشهای خودتان را درک کنید. ما باور داریم درک اینکه بدن و روان انسان چگونه به موقعیت‌هایی مشابه تجربه‌ی شما واکنش نشان میدهد، میتواند به شما احساس تسلط و قدرت بیشتری بدهد تا بتوانید روند بهبودتان را آغاز کنید. امیدواریم به این درک برسید که آشفتگی‌هایی که تجربه میکنید به جاست و واکنشی طبیعی در برابر جنایتهای غیرطبیعی است که در حق شما رخ داده. توصیه‌هایی را که فکر می‌کنیم میتواند در مسیر بهبود به شما کمک کند در این کتاب آورده‌ایم. ادعا نمیکنیم که خواندن این کتاب به تنهایی باعث میشود که بر تجربه‌ی دردناکی که پشت سر گذاشته‌اید غلبه کنید؛ اما تلاشمان این است که در بخشی از مسیر بهبود به شما کمک کنیم.

چگونه این کتاب را بخوانیم؟

تجربه‌ی شکنجه برای هر فرد متفاوت است. این کتاب مشکلات متفاوتی که ممکن است فردی با تجربه‌ی شکنجه با آنها مواجه باشد را در برمیگیرد. این مشکلات در فصل‌های کوچک و مجزا مطرح شده‌اند. اگر نمی‌خواهید کل کتاب را بخوانید، فقط فصل‌های مرتبط به خودتان را بخوانید. فصل‌ها کوتاه‌ند و خواندن آنها آسان است. ابتدای هر فصل توضیح می‌دهیم که چرا این مشکلی که تجربه میکنید به وجود آمده است و سپس راهکارهایی را پیشنهاد میکنیم که به شما کمک میکند تا حالتان بهتر شود. توصیه میکنیم راهکارهایی که در کتاب آمده‌اند را انجام دهید و آنها را تمرین کنید.

.

.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *